"Ergonómiai támasztás"
Két fő területre bontható
" A gerinc és medence megtámasztása az egész ülés alatt "
" Folyamatos támasztás, mozgás közben is "
Több mint egymillió éve történt, hogy az ember elkezdett felemelkedve járni.
Hogy egyenesen és egyensúlyunkat megtartva tudjunk járni, a gerincoszlopban egy kétszeres S görbület keletkezett.
Az emberi testet arra tervezték, hogy mozogjon, és nem pedig arra, hogy üljön. Álló helyzetben teljesen szabadon mozoghatunk.
Amikor fáradtak vagyunk, fekvés során az izmok és az ízületek teljesen felszabadulnak a nyomás alól.
Hogy az ülés során kijavítsuk helytelen testtartásunkat, és megtaláljuk a megfelelő ülőpozíciónkat, a tervezők és a gyártók csípőtámasszal ellátott széket alkottak meg.
2002-ben Brock Walker, az emberi vázrendszer rendellenességének specialistája, megállapította, hogy a gerinc helyes tartása a medence helyes pozícióján múlik. Ha a medence elfordul, hátrabillen, a gerinc alakja megváltozik. Amikor a medence előre fordul, a gerincoszlop felveszi természetes pozícióját, ilyenkor alakjában egy kétszeres S görbület van. Bill Stumpf segítségével Dr. Walker megalkotta a PostureFit deréktámaszt, hogy a medence hátrabillenését megakadályozza. A deréktámasszal megelőzheti a helytelen ülés következtében fellépő problémákat, így elkerülheti a későbbi gyógykezeléseket. A PosturFit deréktámasz olyan ergonómiai áttörés volt, hogy később a Mirra és a Celle tervezői is beépítették a háttámlába.
Az előredőlés szintén segíti, hogy helyes tartásunk legyen. Az ülés előredőlési lehetősége nélkül a számítógépet használók folyamatosan azt érzik, hogy távol vannak a képernyőtől, ezért ahelyett, hogy jobban előredőlnének, az ülőlap elülső széléig tolják magukat. Az izmok egy ideig még megtartják a helyes pozíciót, de utána elfáradnak, és az ülő háta meggörbül. Az ülőlap előrebillenése lehetősége biztosítja a számítógéppel dolgozók számára, hogy egész nap megfelelő legyen a testtartásuk. Mint álló helyzetben, a hát 90 fokban eldől, ha a medence 4 fokot elfordul. De itt nemcsak a gerinc megtámasztásáról van szó, hanem arról is, hogy ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a test természetes biomechanikus mozgást végezzen. Ahogy Bob Propst mondja, hogy az ember fizikailag úgy fejlődött ki, hogy sok dolgot tudjunk jól csinálni, és nem arra, hogy egy dolgot csináljon állandóan. A testünknek állandó mozgásra van szüksége, hogy friss oxigént juttasson a szervezetbe, és ezzel egy időben megszabaduljon a tejsavtól és káros anyagoktól. Hasonlítsuk az ülő ember testét egy öntözőcsőhöz. Mihelyst leülünk, ez a tömlő két ponton megtörik, így a véráramlás részben akadályozva van, s ezáltal a tápanyag- és az oxigénelállatás sem megfelelő. Emiatt fáradtabbnak érezzük magunkat.
Ülés során ezért mindig figyeljen arra, hogy a helyes véráramlás biztosítva legyen.
Az emberi vázrendszer úgy működik, mint egy sátor. A gerincoszlop a legfőbb tartórúd. Az izmok a kötél szerepét töltik be, így biztosítják testünk stabilitását. Támassza meg az egyik oldalát, és a másik oldalon lévő izmok meg fogják gátolni, hogy eldőljön. Amikor helytelenül tartjuk magunkat, a porckorongokra nagy nyomás nehezedik, és emellett a csípőtájékon lévő izmok is túlterhelődnek. Ha hátradőlünk, csökkentjük a porckorongok terhelését, és elősegítjük a helyes véráramlást. Álló helyzetben a csigolyák közötti porckorongra nehezedő nyomás körülbelül 100%. Ha leülünk a nyomás 140%-ra emelkedik.
A szék mozgását biztosító mechanikák segítségével hátradőlhetünk a székben, és így enyhíthetjük a nyomást.
A férfiaknak és a nőknek eltérő az anatómiai felépítésük. A nőknek, hogy gyermekeiket ki tudják hordani, szélesebb a csípőjük. A férfiak törzse szélesebb, ami még a halászó-vadászó életmód öröksége.
Tehát, amikor leülünk, a férfiak súlyának a 70%-a, a nőknek pedig az 50% a felsőtesten oszlik el. Ezért nagyon fontos, hogy az, aki ül, a szinkronmechanikát működtető rúgóerőt tudja szabályozni. Még két ugyanolyan súlyú embernek is különböző súlyú lehet a törzse, ennél fogva különböző rúgóerőre van szüksége előre és hátra dőléskor.
A PostureFit megtámasztja a medencét, amikor leülünk, és amikor hátradőlünk, és ezzel egész napon át helyes tartást biztosít számunkra. A természetes hátradőlés mozdulatsora a dőléssel kezdődik, és ezt követi a test három legfontosabb forgópontjának (csípő, térd, boka) elmozdulása.
Hátradőléskor, a háttámlának észrevétlenül (szinkronban) kell követnie mozgást. Ha azonban rés van a hát és a szék támlája között, a székben ülő számára ez a mozgás nem marad észrevétlen.